Bir Sayfa Seçin

Tabela

Tabela Nedir?

Firmalar bulundukları sektörde bilinirliliklerini artırmak, kendi reklamlarını ve markalarının tanıtımlarını yapabilmek için kullanılan materyallere tabela denir. Tabelaların yapımında çeşitli malzemeler kullanılmaktadır yapımlarında görselliğe dikkat edilmeli, insanların dikkatini çekebilen ve cezbedebilen ürün, renk ve içeriklerden oluşmalıdır. Sektörlere göre farklı özelliklerde yapılmaktadır tanıtım amaçlı olarak, dış cephelere, iç yönlendirme alanlarına, çatılarda farklı tabela çeşitleri kullanılmaktadır.

Tabelalar ışıklı ve ışıksız olarak hazırlanabilmektedir ışıklı olanları görselliği artırabilmek için farklı ışık türleri kullanılarak yapılmaktadır. Işıklı modeller, bina girişlerinde, dış mekanlarda ve çatılarda kullanılmaktadır ışıksız olanlar ise gün ışığında görülebilen alanlarda kullanılmaktadır genellikle yol kenarlarında kullanılmaktadır daha önceden gitmediğiniz ve bilmediğiniz bir şehir merkezinde aradığınız yeri bulabilmenizi kolaylaştıran ve gitmek istediğiniz yere hızlı gitmenizi doğru ve yerinde yapılan yönlendirme levhaları olacaktır.

Tabelalar, markanızı tanıtmak, öne çıkarmak, bilgi vermek, yönlendirmek için hem iç alanlarda hem de dış mekanlarda belirli ölçü ve şekillerde hazırlanmış olan bir platformdur. Tabelaların kullanım amacına göre yapılması gerekir. Kullanmış olduğunuz tabelanızın takıldığı yere ve temsil edilen markaya uygun olması gerekir.

Tabelalar rekabet ortamının oluşturulması için her sektörde ciddi bir yer bulmaktadır. Asıl amaç müşteri dikkatini çekebilmek ve markalaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Tabelalar çeşitli modellerde yapılarak kullanım alanlarına renk katmakta, insanları doğru bilgilendirmektedir. Birçok firma görselliği artırabilmek için farklı ölçülerde, ışıklı tabela, kutu harf tabela, dijital baskılı tabelalar gibi birçok modeli kullanabilmektedir. Tabelaların kullanılması görsellikten daha ziyade görünürlüğü sağlamak ve firma reklamını yapmak içindir. İyi yapılmış bir tabela müşteri daveti yapacak, marka ve logonun kalıcı etki oluşturmasını sağlayacaktır.

Tabelanın Tarihçesi

Yerleşik hayata geçildikten sonra insanlar çeşitli yönlendirmeleri yapabilmek için tabelaları kullanmaya başlamışlardır ilk başlarda çeşitli malzemeler üzerine fırça ile istedikleri bilgileri yazarak tabela oluşturmaya çalışıyorlardı genellikle ahşap tabelalar yapmaya çalışıyorlar, şimdiki gibi çeşitlilik yoktur. Yakın bir tarihe kadar güzel yazı yazabilen, eli fırça tutabilen ve resim yapma kabiliyeti bulunan kişiler tabelacı olarak bilinmekte ve bu alanda iş yapmaktaydılar. Tabelanın tarihçesi incelendiğinde 20 yıl öncesine kadar elle yapılan bir sanat olarak görülmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte el ile hazırlanan tabela işleri artık dijital olarak yapılmaya başlanılmıştır. Dijital baskı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte tabelanın tarihçesi değişmeye başlamıştır. Tarihte birçok insan bu işi sanat olarak yapmakta ve belirli bir iş gücü oluşturmaktaydı. Teknolojik cihazlar ile yapılmaya başlanmasıyla iş gücünde azalma oluşmaya başlamıştır. Ülkemizde tabelanın tarihçesi birçok alanda olduğu gibi Rum, Ermeni ve Yahudi vatandaşlar tarafından yapılmaya başlanan bir sanattır. Zamanla yayılmaya başlamış ve ülkemizin her tarafında Türk vatandaşları tarafından yapılmaya başlanmıştır. İlk başlarda bir boya kutusu ve bir fırça tabelacı olmak için yeterli gelmekte ve bu malzemelerini eline alan birisi gezerek iş yapabiliyordu. Günümüzde ise teknolojik cihazlar kullanılarak yapılmakta ve bir sektör alanına dönüşmüştür.

Tabelalar 19. Yüzyıl dönemlerinde İngiltere firmalarının tanıtımlarını yapabilmeleri için herkes tarafından görünebilecek şekilde plastik ve ahşap üzerine tanıtıcı yazılar yazarak asmaları ile kullanılmaya başlanılmıştır. Tabelanın tarihçesi ile ilgili kaynaklara bakıldığında birçok esnafın yeni iş yeri açtığını “tabelamı astım iş yerimi açtım” sözü ile duyurduğu belirtilmektedir. İlk zamanlarda fazla bilinmeyen tabela işleri zamanla yayılmış ve gelişmiştir çoğu zaman insanlar var oldukların çevrelerine gösterebilmek bazı şeyleri paylaşabilmek için tabelalara ihtiyaç duyarlar.

Teknolojinin gelişmesi ve dijital hayata geçilene kadar tabelacılık büyük bir iş alanı ve sanat dalı olarak görülmekteydi. Dijital teknoloji sayesinde bilgisayar programları ile istenilen özelliklerde tabelalar yapılmaya başlanmıştır. Boya ve fırça ile tabela hazırlama işleri ülkemizde 2000 yılına kadar devam etmiş ancak günümüzde etkinliğini kaybetmiş yerini dijital teknolojiye bırakmıştır.

Tabelaların Kullanım Alanları

Tabelalar firmaların tanınırlığını sağlayan önemli bir unsur oldukları için tabela kullanım alanları sınırlamaları yapmak mümkün değildir. Tüm sektörler ve yapılar için çeşitli tabelalar kullanılmaktadır. Önemli olan konulardan birisi firmaların bulundukları sektöre ve firmalarına uygun tabelaların yapılmasıdır. Meslek ve kullanım alanlarına göre sıralama yapacak olursak örnek olarak;

– Firma Tabelası,
– Hastane Tabelası,
– Eczane Tabelası,
– Reklam Tabelası,
– Market Tabelası,
– Okul Tabelası,
– Fabrika Tabelası,
– Sokak Yönlendirme Tabelası gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Tabela kullanım alanları özelliklerine göre kaliteli ürünlerden yapılmalıdır. Bir insanın bir firmayı önemsemesi ya da ilk görüşte aklında kalmasını sağlayan materyaller arasında tabelalar ilk sırada yer almaktadır. Bazı binalarda insanları yönlendirmek için çeşitli yönlendirme tabelaları kullanılmaktadır. Bu tabelalar doğru yerleştirildiğinde tüm insanlar gidecekleri yerleri kolaylıkla bulabilecektir.

Şehir merkezlerinde kullanılan yönlendirme tabelaları sayesinde insanlar gitmek istedikleri adresleri kolaylıkla bulabilecektir. Firma ve kurum tabelaları çevrede bulunan insanlar tarafından daha çok dikkat çekecek ve çok sayıda kişi tarafından yakından tanınıyor olmayı sağlayacaktır. Tabela kullanım alanları sınırsızdır ve her insan, her kuruluş yaptıkları işler ve yerleri ile ilgili uygun ölçü ve görsellikle tabelalar hazırlayabilirler.

Günlük hayatımızda tabela bilgilerine en fazla hastane gibi yapılarda ihtiyaç duyarız. Hastaneye gittiğimizde aradığımız bölümün nerede bulunduğunu, hangi odaya gideceğimizi, tahlil gibi işlerin nerede yapıldığı gibi birçok yeri bulmamıza yardımcı olan araçlar yönlendirme tabelalarıdır. Tabela kullanım alanları arasında yer alan eczane tabelaları genellikle geceleri ışıklı tabela özellikleri sayesinde uzaktan nöbetçi eczaneyi görmemizi sağlayacaktır.

Tabela Modelleri Nelerdir?

Günümüzde reklamcılık sektörü firmaların istekleri doğrultusunda çeşitli tabela modelleri geliştirmektedirler. Tabelalar öncelikle bilgi veren, yönlendirme yapan tabelalar olarak gruplara ayrılmaktadır. Yönlendirme tabelaları genellikle büyük binalarda, alışveriş merkezlerinde insanların yönlendirilebilmesi için tabelalar çeşitli özelliklerde yapılmaktadır özellikle hastanelerde veya şirketlerde aradığınız kişiyi ve bölümü bulabilmek için birçok yönlendirme tabelası kullanılmaktadır.

Reklam tabelaları sayesinde ise firmalar kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için kullanılmaktadır. Reklam tabelaları genellikle konut yapım alanlarında ve şantiye bölgelerinde karşımıza çok çıkmaktadır. Çeşitle alanlarda kullanılmak için yapılan tabela modelleri dijital baskılı, ışıklı, ışıksız, ledli, totem, araç giydirme gibi özelliklerde yapılmaktadır.

Işıklı tabela modelleri sayesinde gece ve gündüz müşterilerinize görünmeyi sağlayacaktır. Işıklı tabela sistemleri genellikle büyükşehirlerde kullanılmakta ve görünürlüğü artırmayı sağlamaktadır. Uygun bir ışık kaynağı kullanılarak yapılacak ışıklandırma ile müşteri ilgisini daha iyi çekebilirsiniz.

Işıksız tabelalar, açık alanlarda ve firma dış bölümde sadece gün ışığı sayesinde görülebilen tabelalardır. Bunlar genellikle yönlendirme ya da reklam amacıyla kullanılmaktadır. Tabela sektöründe en çok kullanılan tabela modelleri çeşididir.

Totem tabela en yaygın kullanılan bir tabela çeşididir. Totem tabelalar ışıklı ve ışıksız olarak yapılabilir. Bu modeller genellikle, otoyollarda, yol kenarlarında, firma girişlerinde, açık alanlarda direkli tabela olarak kullanılan bir modeldir. Bu totem tabelalar buldukları yerlere sağlam bir şekilde bağlantı yapılırlar ve doğa olaylarına karışı dayanaklı olmaları sağlanır.
Araç giydirme modelleri olarak kullanılan reklam yazıları, tabela sektörünün en önemli ve etkili reklam unsurudur. Firmalara ait kurumsal araçların üzerine tanıtım amaçlı dijital baskılı reklam yazıları tabela merkezlerinde yapılmaktadır.

Son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlayan tabela modelleri arasında kutu harf tabelalar bulunmaktadır. Bu tabelalar işyeri ön cephesinde ve iç mekanlarda kullanılan tabelalardır.

Tabelaların Özellikleri

Her türlü iş yeri ve dükkanlar için tabelalar olmazsa olmaz en önemli araçlardır. Tabelaların doğru yerde kullanılması ve doğru içeriklerle oluşturulması önemlidir. Tabelaların özellikleri doğru tespit edilmeli ve kullanım alanlarına göre çeşitli özelliklerde yapılmalıdır. Bu özellikler arasında, kullanılan malzemelerin güneşe dayanıklı malzemelerden yapılması, güneş ışınlarının tabela yazıları üzerinde renklerin solmamasını sağlayacaktır.

Tabelaların suya dayanıklı olması gerekir. Genellikle dış cephelerde ve açık alanlarda kullanılan tabelalar yağmur ve benzeri su temas durumlarından olumsuz etkilenmesi ve yapılarında değişim olması önlenmiş olur.

Tabelalar üzerinde bulunan baskı ve yazıların canlı olması gerekir. Canlı görüntüler daha çok dikkat çekecek ve daha iyi görsellik oluşturacaktır.

Tabelaların özellikleri arasında, tabelalar sökülmek ve yer değiştirilmek istenildiğinde sökme yerlerinde iz kalmayacak özelliklerde yapılmış olması bulunmaktadır. Işıklı tabelalarda firma yapısı ve içeriğe uygun ışık renk ve tonu kullanılmalıdır. Uygun yansımalar doğru tanıtım sağlayacak, müşteri ilgisini çekecektir.

Tabelaların özellikleri doğru belirlendiğinde göze hitap etmesi sağlanmış olur. Genel görünümü dikkate alınarak yapılmalı ve bulunduğunuz bölgenin, sokakların daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tabelaların Faydaları Nelerdir?

Tabelalar amaçlarına uygun yapıldığı zaman fayda sağlamaya başlayacaktır. Tabelaların faydaları arasında, markanızın ön plana çıkartılması, doğru yönlendirmenin yapılması, tanınmanızı kolaylaştırmak bulunmaktadır. Tabelalar tüm sektörlerde önemli bir rekabet oluşturmayı sağlayacaktır. Aynı sektörde hizmet veren ve aynı bölgede bulunan firmalar tabelaları sayesinde daha çok müşteri çekmeyi başarabilecektir.

İyi bir tabela sizleri tanımayan müşterilerin sizlere yönlendirilmesini sağlayacaktır. Bir iş yeri açılacağı zaman açılış öncesinde yapılacak ilk işler arasında firma tabelasının hazırlanması ve en uygun yere yerleştirilmesidir. Tabelaların faydaları sektörde hızlı büyümenizi sağlayacaktır. Tabelalar küçük büyük tüm firmaların kurumsal kimliklerini ve marka bilinirliğini açık alanlarda ve kapalı mekanlarda artırmayı sağlamaktadır. Estetik bir yapıya sahip olan tabelalar göz alıcı bir renklerle yapıldığında insanların firmanıza doğru yönelmesini sağlayacaktır. En büyük faydalarından birisi marka ve logoların akılda kalmasını sağlayacaktır. Tabelaların faydaları olarak marka sloganının en iyi yapılmasını ve duyulasını sağlamaktır. Günümüzde kullanılmaya başlayan çeşitli ışıklı tabela modelleri sayesinde birçok iş yeri çeşitli ürünleri için yaptığı kampanyaları ve fiyat seçeneklerini kayan yazı özellikleri ile herkese gösterebilmektedir bu müşterilerin en çok dikkatini çeken konudur.

Çeşitli ürünlerin dijital tabelalar ile tanıtılması ürün satışını artıracak, yeni müşterilerin kazanılmasını sağlayacaktır. Tabelaların faydaları sınırsızdır ve markalaşma, müşteri kazanma, satışları artırma gibi birçok alanda olumlu etkileri bulunmaktadır ayrıca tabelalar estetik görünümleri sayesinde duvar yapısından kaynaklanan bazı olumsuz görüntüleri kapatmakta ve göze daha güzel görünün bir görüntünün oluşturulmasını sağlamaktadır.

Tabela İmalatı

Tabelalar ilk zamanlardan günümüze kadar çeşitli ürünler kullanılarak yapılmıştır. Günümüzde ise çok farklı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Tabela imalatı için metal, alüminyum, ahşap, polikarbon, pleksiglas, profil vb. gibi malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Tabelaların büyük çoğunluğu açık alanlarda ve bina dış cephelerinde kullanıldığı için güneş ışını, yağmur gibi doğal etkenlere dayanıklı olan malzemelerden yapılmalıdır.

Dış mekanlar için tabela imalatı yapılacaksa kullanılacak malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olması gerekir. Günümüzde tabelalar hayatın vazgeçilmez parçaları durumuna gelmiştir. Bu tabelalar yapılan işlerin ve verilen hizmetlerin tanıtılmasını sağlarken çevrenin daha iyi görünmesine sağlamaktadır. İmalat için öncelikle kullanılacak alanların ve tabelanın konulacağı yerin keşfinin yapılarak uygun ölçü, şekil ve görsellikte yapılması gerekir.

Tabelalar kullanım alanlarına göre farklı malzemeler kullanılarak yapılır. Tabela imalatı yaptırmak için alanında uzmanlaşmış ve kaliteli ürünler kullanan referanslı reklamcılık firmalarının tercih edilmesi önemlidir ayrıca firmanızın bulunduğu konuma göre ışıklı veya kabartma harf şekilleri kullanılarak yapılmalıdır. Son yıllarda iç mekanlarda ve iş yeri girişlerinde dijital tabelalar kullanılmaktadır. Dijital tabelalar çeşitli ölçülerde yapılmakta ve kullanılan yazı tipi, resim örnekleri ile büyük dikkat çekmektedir.

Tabela Fiyatları

Tabela yapımında, firma markası konumuna göre, tabelanın modeli, kullanılacak ürün çeşidi, tabela büyüklüğü, malzeme kalitesi gibi etkenlere göre tabela fiyatları değişiklik göstermektedir. Yaptıracağınız tabelalar için fiyat araştırması yapabilmek için aynı tür işleri yapan birden fazla firmadan ve aynı ölçülerde farklı tabela modelleri için fiyat teklifleri almalısınız. Ucuz fiyatlar genellikle sizleri kalitesi düşük ürünlere yönlendirecek ve düşük kaliteli bir tabelaya sahip olmanızı sağlayabilecektir. Uygun fiyatlara kaliteli tabelalar yaptırabilmeniz için, tabela firmalarının kurumsal kimliklerini araştırmalı, daha önceden yaptıkları işleri incelemeniz ve kullanmış oldukları malzemelerin kalitelerini öğrenmeniz, garantili tabela işlerini görmelisiniz. Tabela fiyatları için sizlere farklı ürün seçenekleri ve farklı fiyat seçenekleri sunacaklardır. Tabelalar uzun süre kullanılan bir ürün olduğu için dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Kurumsal olan bir reklam ve tabela firması yapacağı işlerin kendisi için referans olacağını bilir ve sizlere kaliteli ürün seçeneklerini sunar. Yaptıracağınız tabelayı ister iç mekanda ister dış mekanda kullanacak olun, ölçüsü ne olursa olsun kaliteli ürünlerden yapılmasını sağlamalısınız öncelikle tabela malzemeleri hakkında bilgi edinmeniz ve tabela fiyatları hakkında bilgi almak için birden fazla firma ile görüşmeniz menfaatinize olacaktır.

Işıklı tabela modellerinde kullanılacak olan aydınlatma gereçlerinin dayanıklı olması ve tabela elektrik tesisatının doğru ve kaliteli kablolar, bağlantı elemanları kullanılarak yapılması tabelanın kaliteli olması için önemlidir. Işıklı tabelalarda özensiz yapılan elektrik bağlantıları kısa zamanda tabelanın özelliğini kaybetmesine neden olabilecektir. Tabela fiyatları hesaplanırken, ışıklandırma ürünlerinin kalitesi hesaplanmalıdır.

Tabela Montajı

Tabelalar çeşitli modellerde ve ölçülerde yapılmaktadır. Tabelaların üretilmeleri kadar tabela montajı işleri de çok önemlidir büyük özen gösterilerek yapılan bir tabelanın montaj yapılacağı yerin önceden hazırlanmış olması ve tabelanın hazırlanan yere göre yapılması gerekir. Montaj yerine öncelikle montaj bağlantı yerlerinin hazırlanması, bağlantı ekipmanlarının yerine takılmış olması gerekir özellikle dış cepheler için hazırlanan tabelaların çevre yapısını ve görselliğini bozmayacak özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

Bina dış cephelerine montajı yapılacak tabelalar için bağlantı ayaklarının sağlam olarak yapılması ve bina yüzeyine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekir.
Tabela montajı sağlam olarak yapılmalıdır çünkü montajı ve bağlantıları sağlam yapılmayan tabelalar güvenlik açısından risk oluşturabilecektir dış mekanlarda kullanılan tabelalar çoğu zaman rüzgar, fırtına gibi doğa olaylarında yerinden kopabilmekte ve çevrede bulunan insanların can ve mal güvenliklerini riske düşürebilecektir bu durumlara karşı tabela montajı büyük önem taşımakta ve en güvenilir şekilde sağlam olarak yapılmalıdır.

Açık alanlarda, yol kenarı, bahçe gibi arazilere yapılacak montaj işlemleri için direkli ve ayaklı tabelaların yerleştirilebilmesi için çukurlar açılır, doğal olaylardan etkilenmemesi için bu çukurlara ayakları yerleştirilir bu çalışmalar yapılırken çevre güvenlik tedbirlerinin alınması gerekir dış cephelere yapılan tabela montaj işlemlerinde çeşitli vinç türü makinalar kullanılarak yapılmaktadır.

Kutu harfli tabelalarda, kutu halinde hazırlanan harfler tabela zeminine özel maddeler kullanılarak yapıştırılır ya da iç bölümden vidalama yöntemi ile sabitleme yapılmaktadır. Sokaklarda kullanılan çeşitli yönlendirme levhalarının insanların ve araçların geçişlerine engel olmayacak ancak görülebilir ve doğru yönü gösterir şekilde montaj edilmesi gereklidir.